Gräs samt tak kan behandlas med dunk gti
Det är både en kostsam och tidsödande process att bestrida mossa. Men du kan faktiskt tillvarata på både tid samt slantar om du väljer dunk gti som gör det så väldigt enklare att fördela och som dessutom drar ner på behandlingstiden. Detta är en slags ejektorflaska som är okomplicerad att tillämpa sig av då man vill utbreda järnsulfat över gräsmattan eller på taket.
På allt-fraktfritt.se finns en bra illustration som visar en dunk gti, kallas ejektorspridare där.
Dags att ta tag i mossbekämpning på gräsmattan
Det är inte så konstigt att det finns de som alls inte tar hand om mossan på gräset. Då man tänker sig att man tvingas ge sig ut och röja bort mossa och göra en massa annat arbetsamt så möjligen man helt enkelt låtsas som att det regnar järnsulfat och glömmer det hela till nästa år.
Men med dunk gti så har man en mossa gti (järnsulfat 288 gram, resten vatten upp till 1 liter, man kan mixa själv för småpengar eller köpa färdigt) som är så väldigt behändig. Man behöver ju enbart ansluta slangen till dunken som har ejektorspridare. Vattnet som kommer från slangen blandas med dunkens innehåll på ett väldigt smidigt sätt. Ni sprayar på och går ut över gräset för att bli färdig på nolltid!
En ejektorflaska gör att det rentav blir roligt att bearbeta gräset innan gödsling och odling. Det här kan man sedan repetera till hösten för att hålla mossan i schack. Därjämte så kan man spara en hel del pengar på att undvika dyra produkter som inte alls skänker samma användarvänlighet.
Spara ejektorflaskan och mixa gödning med vatten och spruta ut lika lätt. Eller andra medel som alg & Mögeltvätt, Fulstopp, Bensaltensid, tvättmedel. Vanligt tvättmedel för kläder, använt till biltvätt gör bilen renare än något bilschampo.
Taket är fullt av mossa, vad kan du göra åt det?
Det är inte endast gräset som drabbas av mossa. Man kan också behöva en Tak gti, Takrengöring Turbo alternativt Fulstopp Turbo för att administrera med takrengöring. Här får man också bra nytta av att kunna spraya mer lösning då man använder sig av slangen och dunk gti. Det blir bra mycket säkrare då man kan stå på en placering eller en skylift och spraya upp på taket istället för att klättra upp och ejakulera uppifrån och ner.
Man kan göra mer än bekämpa mossa med en bra spridardunk
När man är klar med järnsulfatbehandlingen så kan man använda en ejektorflaska till andra saker. Det går exempelvis att ladda med rengöringsmedel (Bensaltensid dödar all påväxt samtidigt, Yes fungerar för endast rengöring, det finns mer) för att rengöra huset utvändigt eller kanske ta hand om gångar som har blivit jordiga samt leriga. Har man långa staket så är det praktiskt att kunna spraya utan någon större möda.
Man kan också ta hand om gödningen som följer mossbekämpningen med det här verktyget. Följaktligen skall man spara ejektordunken år från år. järnsulfat sniglar. Den stora fördelen med dunk gti är att man kommer åt större ytor på så kort tid. Detta har man ju användning av i olika situationer så det här är en produkt som är mycket bra att ha hemma i förrådet.
Om det är så att du ej är säker på ifall du klarar blandningen själv så är det bra att ha en dunk som gör jobbet åt dig. På detta vis så behöver du inte tänka på om du har gjort för mycket alternativt för lite. Du vet att det blir helt lagom och det är enbart att fortskrida med behandlingarna för att få en vacker trädgård och ett tak utan mossa.