Små dryckestillverkare kan stärka balansräkningen med en sidointäkt

En liten dryckeslinje kan ge en ny intäkt utan en ny produktionslinje

Små dryckestillverkare har ofta en tillgång som inte utnyttjas fullt ut: kontakten med kunder som redan köper drycker. En egen produkt kan säljas i fler sammanhang än den ursprungliga huvudprodukten, men det behöver inte alltid betyda ännu en komplicerad tillverkningsprocess.

Aromhusets sockerfria stilldrinkskoncentrat är framtaget för att spädas med vatten i förhållandet 1+32. Det fungerar som saft eller cordial, men späds betydligt mer än traditionella koncentrat. För en mindre producent kan det skapa en möjlighet att erbjuda färdig dryck i serveringen, sälja koncentrat vidare eller bygga ett kompletterande sortiment med flera smaker.

Det är själva kombinationen av enkel användning och tydlig smakvariation som gör kategorin intressant. En producent behöver inte börja med många artiklar. Några väl valda smaker kan räcka för att prova hur kunderna reagerar och vilka användningsområden som passar den egna verksamheten.

Små dryckestillverkare kan stärka balansräkningen med en sidointäkt när de använder befintliga kundrelationer till att sälja något som passar ihop med den verksamhet de redan bedriver. Det handlar inte om att ersätta kärnprodukten, utan om att skapa ytterligare ett relevant erbjudande.

Varför koncentrat passar en mindre verksamhet

Färdigblandad stilldryck har tidigare främst funnits i burk och flaska. Aromhusets koncentrat representerar därför en ny produktkategori, inte bara en omförpackning av något som redan funnits. Det ger flera möjliga roller i en mindre dryckesverksamhet.

Koncentratet kan användas som bas för dryck som serveras i glas eller kanna. Det kan också erbjudas till kunder som vill blanda själva. För en verksamhet som säljer drycker vidare kan produkten fungera som ett komplement till det egna sortimentet, särskilt när kunder efterfrågar sockerfria alternativ.

Spädningen är enkel att förstå: en del koncentrat blandas med 32 delar vatten. Det gör att samma produkt kan användas i olika serveringssituationer utan att man behöver hantera färdigblandade dunkar eller flaskor med en specifik färdig volym. Den färdiga drycken blandas först när den behövs.

saft

Det är ändå klokt att börja praktiskt. Testa en smak i den miljö där drycken ska användas. Servera den i den typ av glas eller kanna som kunderna faktiskt möter. Bedöm sedan smak, färg och hur väl den passar tillsammans med mat, fika eller andra produkter. På så sätt blir sortimentsbeslutet kopplat till den egna verksamheten i stället för till en allmän smaktrend.

Aromhuset är en svensk tillverkare, och produkterna lagerhålls i Sverige med etablerade fraktvägar. För små företag kan det vara en enkel utgångspunkt när man vill prova en ny produktkategori utan att bygga upp ett stort eget lager från början.

Välj smaker efter kundens användning

En sidointäkt blir lättare att förstå för kunden när smakerna har tydliga roller. Söta fruktsmaker passar ofta som lättdruckna alternativ till vardagsservering. Där finns rabarber, apelsin, passionsfrukt, päron, ananas, hallon, jordgubb, krusbär, vattenmelon och banan.

Det breda urvalet gör det möjligt att anpassa sortimentet efter verksamhetens karaktär. En caféverksamhet kan vilja börja med välbekanta fruktsmaker. En producent med fokus på familjer och grupper kan välja flera milda och söta alternativ. En verksamhet som vill ge kunderna mer valfrihet kan låta två eller tre smaker finnas parallellt.

De söta fruktsmakerna kan även blandas med varandra av slutkunden. Jordgubb och vattenmelon är ett exempel på en enkel kombination. Apelsin och passionsfrukt kan ge en annan riktning, medan päron och rabarber passar den som vill prova något mindre självklart. Det är inte nödvändigt att sälja varje tänkbar kombination som en separat produkt. Kunden kan själv blanda efter smak.

Det skapar också ett enkelt sätt att göra serveringen mer personlig. En kund kan välja en grundsmak, medan en annan provar en blandning. För verksamheten innebär det att ett begränsat antal koncentrat kan ge fler smakval än antalet flaskor på hyllan.

Det finns även icke-söta vuxensmaker i sortimentet: grapefrukt, grapefrukt-passionsfrukt, grapefrukt–blodapelsin och Fruit Explosion, som är en blandning av äpple, vita druvor och champagne. De har en annan smakprofil än de söta fruktsmakerna och kan passa i sammanhang där en mindre söt dryck efterfrågas.

Fruit Explosion kan exempelvis presenteras som ett vuxnare smakval utan att man behöver använda en lång förklaring. Grapefruktvarianterna ger i sin tur en tydlig riktning för den som tycker om friskare och mer vuxna smaker. Här bör man vara noga med hur sortimentet beskrivs, eftersom dessa smaker inte ska blandas ihop med de söta fruktsmakerna som möjliga standardkombinationer.

Smaken bygger på en annan typ av sötning

Vill du ha en uppfriskande drink på nolltid? Klicka här för Aromhusets lättblandade koncentrat!

För kunder som väljer sockerfritt är eftersmaken ofta en central fråga. Aromhusets sötningsmedel tillverkas av socker och är ungefär 600 gånger sötare gram för gram. Det är den höga sötman som gör att en mycket liten mängd behövs i koncentratet.

Den utspädda drycken är avsedd att smaka som en vanlig sockrad dryck, i stället för att få en syntetisk eftersmak. Det är en egenskap som kan vara relevant när drycken ska serveras till gäster eller säljas vidare. Ett sockerfritt alternativ behöver inte beskrivas som ett kompromissval om smaken fungerar i den aktuella serveringen.

Det betyder inte att alla kunder föredrar samma smak. Vissa uppskattar söta fruktsmaker som jordgubb, hallon eller banan. Andra vill ha mer syrlig fruktkaraktär från grapefrukt eller en sammansatt vuxensmak som Fruit Explosion. Därför är det bättre att erbjuda ett litet men genomtänkt urval än att anta att en enda smak passar alla.

Vid provning kan verksamheten låta personalen smaka på flera utspädda alternativ. Be dem beskriva skillnaderna med enkla ord: söt, fruktig, frisk, vuxen eller lätt att kombinera med mat. Den typen av interna omdömen kan sedan användas när menyn, hyllan eller försäljningen till företagskunder utformas.

För en producent som redan arbetar med smak och sensorik kan koncentraten också bli ett sätt att bredda samtalet med kunderna. Frågan behöver inte vara vilken dryck kunden vill köpa. Den kan vara vilken smakprofil kunden vill servera, blanda eller ta med sig.

Flera sätt att skapa en sidointäkt

Det finns mer än ett sätt att använda stilldrinkskoncentrat kommersiellt. En restaurang eller ett café kan servera den utspädda drycken som ett sockerfritt alternativ. En dryckestillverkare kan sälja koncentratet vidare till verksamheter som vill blanda själva. En butik eller gårdsförsäljning kan erbjuda flaskor till kunder som redan känner till producentens sortiment.

För företag som buteljerar eller säljer drycker vidare kan kategorin ge ett alternativ som skiljer sig från färdigblandade drycker. Kunden köper då inte bara en färdig dryck, utan en bas för flera serveringstillfällen. Det kan vara relevant för kunder som vill kunna anpassa mängd, blandning och smak efter situationen.

En annan möjlighet är att använda smakurvalet som ett komplement i en provning. Servera några söta fruktsmaker och någon av de icke-söta vuxensmakerna. Låt deltagarna jämföra dem utspädda enligt 1+32. Därefter kan de prova enkla blandningar av de söta smakerna, till exempel hallon med päron eller passionsfrukt med ananas.

Det är bättre att hålla provningen konkret än att presentera för många alternativ på en gång. Kunden behöver förstå hur produkten används och vilken smak som passar den egna målgruppen. Ett tydligt första urval kan bestå av en välbekant smak, en syrligare fruktsmak och en vuxen smakprofil.

Den som säljer vidare bör också skilja på användningsområdena. Söta fruktsmaker kan beskrivas som lättillgängliga och blandningsbara. De vuxna smakerna kan presenteras som egna smakspår för kunder som inte söker en tydligt söt dryck. På så sätt får varje del av sortimentet en tydlig funktion.

För privatpersoner som vill prova en mindre mängd är allt-fraktfritt.se den naturliga köpvägen. Företag som vill handla större volymer till nettopris kan i stället använda nettogrossisten.se. Den skillnaden är bra att förklara när en företagskund först provar produkten privat och sedan vill ta in den i sin verksamhet.

Så kan en liten producent börja utan att göra sortimentet rörigt

Börja med att bestämma vilken roll koncentratet ska ha. Ska det serveras som dryck i den egna lokalen? Ska det säljas i originalförpackning till andra företag? Ska det komplettera en befintlig dryckeslinje? Svaret påverkar vilka smaker som är mest relevanta att prova.

Välj därefter ett begränsat första urval. En smak som många känner igen kan göra introduktionen enkel. En annan smak kan visa bredd, exempelvis en vuxen grapefruktvariant. Om kunderna efterfrågar fler alternativ kan sortimentet byggas ut med fler söta fruktsmaker eller ytterligare vuxna smakprofiler.

Gör sedan en enkel användningsplan. Bestäm hur koncentratet ska blandas, i vilken typ av servering det ska testas och hur personalen ska beskriva smakerna. Eftersom spädningen är 1+32 behöver instruktionen vara tydlig och konsekvent. Då får kunderna lättare en rättvis bild av hur drycken är tänkt att smaka.

Följ upp med frågor som går att besvara i vardagen: Vilken smak beställdes först? Vilken smak blev lättast för personalen att rekommendera? Ville kunderna ha en söt fruktsmak, en vuxen smak eller möjlighet att blanda själva? Det behövs ingen avancerad rapport. Några återkommande observationer kan räcka för att justera urvalet.

En tydlig presentation hjälper också. Beskriv att produkten är ett sockerfritt stilldrinkskoncentrat och visa spädningen. Ange smakens namn utan att överdriva. För de söta smakerna kan du nämna att de får blandas med varandra. För grapefrukt, grapefrukt-passionsfrukt, grapefrukt–blodapelsin och Fruit Explosion bör smakprofilen stå för sig själv.

Små dryckestillverkare kan stärka balansräkningen med en sidointäkt genom att göra den nya kategorin lätt att prova, lätt att förstå och lätt att använda. Börja smalt, lyssna på kunderna och låt smakvalen växa först när verksamheten ser en tydlig anledning.

Välj två eller tre smaker, blanda dem enligt 1+32 och prova dem i den serveringsmiljö där produkten ska säljas. Dokumentera vilka alternativ kunder och personal föredrar innan du tar nästa sortimentsbeslut.

Vill du testa Aromhusets sockerfria stilldrinkskoncentrat själv? Som privatperson hittar du hela sortimentet hos
allt-fraktfritt.se. Driver du
restaurang, café eller annan verksamhet och vill handla större volymer till nettopris, besök nettogrossisten.se.

 
Next Post

Storpack citronsyra: Fördelar och användningsområden